تبلیغات
♥ هواداران Íker Casillas♥ - شهادت مظلومانه مادر سادات حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها تسلیت...
♥ هواداران Íker Casillas♥

http://uploadtak.com/images/o6469_puriaRb_03143017.jpg

دیگر آن خنده‌ی زیبا به لب مولا نیست
همه هستند ولی هیچ کسی زهرا نیست
قطره‌ی اشک علی تا به ته چاه رسید
چاه فهمید که کسی همچو علی تنها نیست
.
.
.
دل از غم فاطمه توان دارد، نه
و ز تربتِ او کسی نشان دارد، نه
آن تربتِ گمگشته به بَر، زوّاری
جز مهدی صاحب الزمان دارد، نه
.
.
.
الا ای چاه یارم را گرفتند
گلم ، باغم ، بهارم را گرفتند
میان کوچه ها با ضرب سیلی
همه دار و ندارم را گرفتند
شهادت حضرت فاطمه(س) تسلیت باد
.
.
.
ای ماه تمام ، از همه بهتر من
ای مهر مدام ، سایه ی بر سر من
من سیدم و مادر سادات تویی
آه ای همه افتخار من ، مادر من
شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) تسلیت باد....

هر چه در وصف این بانوی پاکدامن گوووییم باز هم کم است...

فرشتگان، بال در بال پرواز می كردند و فرود می آمدند؛ آن چنان كه آسمان را به تمامی می پوشاندند. دو فرشته، پیش روی آنها بودند كه طلایه دارشان به نظر می آمدند. آمدند؛ سلام كردند و فاطمه را در هودج بال های خود به آسمان بردند؛ ناگهان بوی بهشت به مشامش رسید و بعد باغ ها و بوستان ها و جویبارها، چشمانش را خیره كردند.
حوریه ها، صف در صف، ایستاده بودند و ورود اورا انتظار می كشیدند. اول خنده ای بسان واشدن گلی و بعد همه با هم گفتند: خوش آمدی ای مقصود خلقت بهشت و ای فرزند مخاطب «لولاك لما خلقت الافلاك»!
فاطمه، كوثر پیامبر و نمونه كامل زنان مسلمان است و زهرا همانگونه كه از نامش پیداست، درخشانترین چهره و زیباترین الگو برای تمامی بانوان با فضیلت در طول تاریخ است. بنابر روایات شیعه، ایشان در بیستم جمادی الثانی، پنج سال پس از بعثت پیامبر خاتم(ص) در شهر مكه متولد گردید و هنگام وفات پیغمبر (ص) هیجده سال و هفت ماه داشته است.
وی از همان آغازین لحظاتی كه پا به عرصه گیتی نهاد، نور وجودش جهان انسانیت را روشن ساخت و برای همیشه تاریخ سر آمد زنان عالم شد (سیده نسا العالمین).
گر چه عمر فاطمه(س) كوتاه بود، لیكن از آموزگاری چون پیامبراكرم(ص) و از مادری چون خدیجه و نیز فرشتگان الهی درس آموخت (كانت محدثه) و الگوی تمام عیار صالحان و پرهیزگاران روی زمین شد.
 حضرت فاطمه(س), زنی‌ كه‌ در بیت‌ انقلاب‌ متولد شد و تمام‌ دوران‌ كودكی‌ را در آغوش‌ پدری‌ گذراند كه‌ مشغول یك‌ مبارزه‌ عظیم‌ جهانی و‌ فراموش‌ نشدنی‌ بود. وی در دوران‌ كودكی‌، سختیهای‌ مبارزه‌ دوران‌ مكه‌ را چشید، به‌ شعب‌ ابی‌طالب‌ برده‌ شد،گرسنگی‌ و سختی‌ و رعب‌ و انواع‌ شدتهای‌ دوران‌ مبارزه‌ مكه‌ را لمس‌نمود و بعدكه‌ به‌ مدینه‌ هجرت‌ كرد، همسر مردی‌ شد كه‌ تمام‌ زندگی‌ اش جهاد فی‌سبیل‌الله‌ بود .حضرت فاطمه(س) الگوی جاودانه زنان عالم:
بى‏شك خلقت حضرت فاطمه پاسخ غیرتمندانه دستگاه آفرینش به تحقیر تاریخى زن و پاسخى جاودانه به چگونگى جریان یافتن زنانگى در متن حیات بشرى است.
آفرینش و زندگی فاطمه این نكته را به اثبات رساند كه مى‏توان احساسات و انعطاف زنانه را با شعور و درایت حماسى پیوند زد؛ مى‏توان از محیط خانه منشا تحولات اجتماعى و تاریخى شد؛ مى‏توان در محراب عبادت با ملك همنوا گردید و از آنجا، پاى به مسجد گذاشت و بلاغت را در ادبیات سیاسى و فرهنگى به اوج رساند؛ مى‏توان اوج اقتدار زنانه را در خضوع به همسر، پرورش فرزند، خانه‏ دارى هدفمند،توجه به علم و معرفت و حضورموثر در مهم‏ ترین عرصه‏ هاى حیات سیاسى و اجتماعى، تعریف كرد و عمر كوتاه زندگى مادى را تا همیشه تاریخ جاودانه ساخت.
اخلاق فاطمه(س):
آن حضرت دارای خلق كریم، نفس شریف، محسنات ستِرك، سرعت فهم، بینش دقیق، بزرگواری بی‌حد و فضایلی درخشان بود.از خلق و خویی ملایم و مهربان با سعه صدر و تحمل بسیار برخوردار بود و آن را با سكینه و وقار و مدارا و متانت و عفّت و تقوا می‌آمیخت. او در دوران حیات پدر طلایه‌دار عزّت بود، بر زبانش جز سخن حق جاری نشد و جز از سر صدق و راستی سخن نگفت. رازداری، وفای به عهد، نصیحت صادقانه و عذرپذیری و گذشت از بدی‌ها، صدق در گفتار، صدق در نیت، صدق در وفا از خصال خجسته او بود. فاطمه در بلندای قلّه عفاف و تقوا و پاكی دامن و حجب و حیا و متانت و وقار قرار داشت. فاطمه(س) نمادی از حیا بود كه به او مُثل می‌زدند: حیا شاخه‌ای از ایمان است، حیا خصلت صالحان و زیور دوشیزگان پارسا و آراسته است.

اسرار نامهای حضرت فاطمه (س):
حضرت امام صادق (ع) فرمود: فاطمه نزد خدای تعالی 9 اسم دارد: فاطمه، صدیقه، مباركه، طاهره، زكیه، راضیه، مرضیه، محدثه و زهرا.
فاطمه: فاطمه به معنای قطع‌شده و بریده است. رسول خدا(ص) فرمود: زیرا او و شیعیانش از آتش جهنم قطع شده‌اند. 
  صدیقه: او هرگز در زندگی جز راست نگفت و هر آنچه پدر بزرگوارش فرمود، تصدیق كرد.
 مباركه: بركت به معنای خیر فراوان است و از فاطمه نسل فراوانی به عالم اسلام هدیه شده است. لذا در بعضی از تفاسیر آمده است كه در آیه « انا اعطیناك الكوثر» ( ای رسول گرامی ما به تو خیر كثیر عطا كردیم) منظور، فاطمه (س) است.
طاهره: او از هر ناپاكی ظاهری و هر گونه ناپاكی دامن، مبری است.
 زكیه : زكاه هم به معنای رشد و نمو و هم به معنای طهارت است، بنابراین زكیه هم یعنی از فاطمه نسل پرباری پا به عرصه وجود خواهد گذاشت و هم اینكه او وجودی است پاك و طاهر .
راضیه: زندگی كوتاه حضرت فاطمه با غم و اندوه و نیز با تلاش و سختی همراه بود. او زندگی بسیار مشكلی را پشت سر گذاشت ولی هرگز لب به شكایت باز نكرد، بلكه همواره خدای بزرگ را شكر می‌كرد و راضی بود.
 مرضیه: تمام كارهای حضرت فاطمه مورد رضایت خدا و رسول بود. رسول خدا هیچ گاه بر فاطمه غضب نكرد، به او خرده نگرفت و برعكس، گاهی می‌فرمود: فداها ابوها. (پدرش به قربانش) .
 محدثه :امام صادق (ع) در این مورد فرمود: زیرا ملائكه از آسمان فرود می‌آمدند و با او سخن می‌گفتند.
زهرا : امام صادق فرمود: زیرا نور آن بانوی مكرمه در یك روز سه بار برای امیرالمومنین می‌درخشید و چون در محراب عبادت می‌ایستاد نور درخشنده او برای اهل آسمان می‌ درخشید همانگونه كه نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد.

برخی از نامهای دیگر حضرت فاطمه (س)عبارتنداز:
حصان (محفوظ)، حره (آزاده، شریف)، سیده (بانوی محترم)، عذراء (پرده نشین)، حوراء (فرشته، حوریه)، مریم كبری (مریم برتر)، نوریه (تابناك، درخشنده ) و نام آن بانو در آسمان، منصوره (یاری‌شده) است.

كنیه های حضرت فاطمه (س):
ام الحسن، ام الحسین، ام المحسن، ام الائمه و ام ابیها ازكنیه های آنحضرت است.
حضرت فاطمه (س) آن قدر به پدر بزرگوارش محبت می كرد و مادرانه عشق می ورزید كه " ام ابیها" (مادر پدرش) لقب گرفت.

شهادت حضرت فاطمه(س):
ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) یادآور بزرگترین جنایت تاریخ در حق آل الله است؛‌ظلم و ستمی كه شیون افلاكیان را در آورده و ناله ملائك را در پی داشته است.
 در خصوص تاریخ دقیق شهادت حضرت صدیقه فاطمه(س) بانوی بزرگواری كه در راه اثبات و دفاع از حق و مقام ولایت به شهادت رسید، روایات مختلفی وجود دارد. بنابراین روایات، هفتاد و پنج روز پس از رحلت پیامبر(ص) یعنی سیزدهم تا پانزدهم جمادی الاول ایام فاطمیة اول و بنا به روایت دیگر نود و پنج روز پس از رحلت پیامبر(ص) یعنی سوم تا پنجم جمادی الثانی ایام فاطمیه دوم خوانده می شود.


شب شهادت حضرت فاطمه(س):
  تمام فرشته های هر هفت آسمان، امشب همچنان كه میگریند، با درخشان ترین ستاره ها، گنبد سبز را زینت می دهند و راهی می سازند، مفروش و نورانی، كه از زمین به عمیق ترین و نورانی ترین نقطه لاجورد كشیده شده است.
اما در خانه گلین و محقر علی(ع) بساط سوگواری رونقی دو چندان دارد. علی با قلبی آكنده از اندوه، خاطرات روزهای با زهرا بودن را از نظر می‌گذراند و غریبانه می‌گرید. گاه گذشته را می‌كاود و گاه چشم دل به آینده خیره می‌كند. آینده‌ای كه باید بی حضور زهرا از میان حوادث، ناچار عبور كند.
و اما یتیمان زهرا(س) در كنار پیكر مادر مویه كنان هر یك به زبانی با مادر خویش نجوا می كنند.
حسن ( ع ) ، خود را روی بدن مطهـر مادر انداخـته و صورتـش را می بوسید و می گفت : " مادر جان ! پیش از آنكه جان از بدنم بیرون رود ، با من سخن بگو ." 
حسین (ع) ، پای مادر را می بوسید و می گفت : " مادرجان من فرزند تو حسین هستم ، با من سخن بگوی ، پیش از آنكه قلبم بشكافد ومرگم فرا رسد.
   براستی چه كسی خواهد فهمید كه چه آتشی آن شب، قلب مولا را می گداخت و چه كسی  خواهد فهمید كه ناله های بی صدای زینب(س)، چه حرارتی را آن شب به دورترین كهكشان ها می كشاند.
  على (ع)، شبانگاه پیكر پاك فاطمه (س) را غسل داد.  تنى چند از پاك مردان و رازداران اهل بیت؛ چون سلمان فارسى، مقداد، ابوذر، عمار و حذیفه، عبدالله بن مسعود ، عباس و عقیل همراه حسن و حسین و على (علیهم السلام) بر پیكر دختر پیغمبرنماز گزاردند.
  شبانه فاطمه (س) رادفن كردند، على (ع) او را بخاك سپرد و اجازه نداد تا ابوبكر بر جنازه او حاضر شود. على (ع) جایگاه زهرا (س) را با زمین یكسان ساخت تا مزارش شناخته نشود و به روایتى صورت چند قبر بنا كرد تا مزار واقعى مخفى بماند.

چرا حضرت فاطمه زهرا (ع) مایل نبود دشمنانش در مراسم تجهیز و دفنش شركت كنند؟
از سوی حكومت ستمگرظلمهای فراوانی بر دخت گرامی پیامبر اكرم (ص) وارد آمد.چنانكه حضرت فاطمه زهرا در یورش دژخیمان حكومت غاصب به خانه اش، به گونه ای میان درو دیوار فشرده شد كه علاوه بر وارد آمدن صدمات سخت بر وجود گرانمایه اش، جنین وی نیز سقط گردید و تازیان های بیدادی كه بر پیكر مباركش فرود آمد ،بدنش را مجروح و خون آلود ساخت و آثار عمیقی بر بدن آن نازنین بر جای نهاد.
ستم، خشونت و مواضع نا جوانمردانه برخی از مسلمان نما ها موجب گردید تا زهرای اطهر اینگونه وصیت نمایند: "علی جان خودت مرا غسل بده و شبانه مرا دفن كن. نمی خواهم كسانی كه به من ظلم كرده اند در تشییع جنازه من شركت كنند."
شهید مطهری در سخنانی در باره وصیت حضرت زهرا(س) میگوید:"تاریخ همیشه لوث است.افرادی جنایتی مرتكب می شوند و بعد خودشان در قیافه یك دلسوز ظاهر می شوند برای اینكه تاریخ را لوث كنند،عین كاری كه مامون كرد. امام رضا (ع) را شهید می كند بعد خودش بیش از همه مشت به سرش می زند و فریاد می كند و مرثیه سرایی می نماید و تاریخ را در ابهام باقی گذاشته كه عده ای نمی توانند باور كنند كه مامون بوده است كه امام رضا (ع) را شهید كرده است. این لوث تاریخ است.زهرا (ع) برای اینكه تاریخ لوث نشود،فرمود: مرا شب دفن كن، لا اقل این علامت استفهام در تاریخ بماند. پیغمبر یك دختر كه بیشتر نداشت ،چرا باید این یك دختر شبانه دفن شود و چرا باید قبرش مجهول بماند؟این بزرگ ترین سیاستی است كه زهرای مرضیه (ع)اعمال كرد كه این در را روی تاریخ باز بگذارد كه بعد از هزار سال هم كه شده بیایند بگویند: از چه رو باید پاره تن مصطفی مخفیانه دفن شود و قبرش با زمین هموار گردد. تاریخ بگوید:سبحان الله چرا دختر پیغمبر را در شب دفن بكنند ؟مگر تششیع جنازه یك امر مستحبی نیست ،آن هم مستحب موكد و آن هم تشییع جنازه دختر پیغمبر ؟چرا باید افرادی معدود به او نماز بخوانند ؟و چرا اصلا محل قبرش مجهول بماند وكسی نداند زهرا(ع)را در كجا دفن كرده اند."
 

عنایات 
ویژه خداوند به حضرت فاطمه در بهشت:
پروردگار منان به فاطمه زهرا(س) در بهشت عنایاتى ویژه خواهد داشت. بخشى از آن عنایات چنین است:
   1-  خانه‏هاى بهشتى :
پیامبرخدا(ص) فرمود: هنگامى‏كه مرا به معراج بردند و داخل بهشت‏شدم، به قصر فاطمه رسیدم; درون آن هفتاد قصر بود كه تمام در و دیوار و تاقهایش از دانه‏هاى مروارید سرخ ساخته شده، همه آنها به یك شكل زینت داده شده بود. 
2- همنشینى با پیامبر(ص ):
پیامبر اكرم(ص) به على(ع) فرمود: یاعلى! تو و دخترم فاطمه در بهشت در قصر من همنشین من هستید.   
3- درجه وسیله:
رسول خدا(ص) فرمود: در بهشت درجه‏اى به نام «وسیله‏» است. هرگاه خواستید، هنگام دعا، چیزى برایم بخواهید، مقام وسیله را از خداوند خواستار شوید.گفتند: یا رسول‏الله! چه كسانى دراین درجه (مخصوص) با شما همنشین خواهند بود؟ فرمود: على، فاطمه، حسن و حسین .
 4-  سكونت در حظیرة القدس:
سیوطى در مسند مى‏نویسد: فاطمه و على و حسن و حسین در جایگاهى بهشتى به نام «حظیرة‏القدس‏» در زیر گنبدى سفید به سرمى‏برند كه سقف آن عرش پروردگار است.
پیامبرخدا(ص) فرمود: در قیامت، جایگاه من و على و فاطمه و حسن و حسین سرایى زیر عرش پروردگار است.
  5- بخشیدن چشمه تسنیم به فاطمه(س):
طبرى از همام بن‏ابى‏على چنین نقل مى‏كند: به كعب الحبر گفتم: نظرت درباره شیعیان على‏ ابن‏ ابى‏طالب چیست؟
گفت: اى همام! من اوصافشان را در كتاب خدا مى‏یابم. اینان پیروان خدا و پیامبرش و یاران دین او و پیروان ولى‏اش شمرده مى‏شوند. اینان بندگان ویژه خدا و برگزیدگان اویند. خدا آنها را براى دینش برگزید و براى بهشت‏خویش آفرید.
جایگاهشان در فردوس اعلاى بهشت است; در خیمه‏اى كه اتاقهایى از مروارید درخشان دارد، زندگى مى‏كنند. آنان از مقربین ابرارند و سرانجام از جام «رحیق مختوم‏» مى‏نوشند.
رحیق مختوم چشمه‏اى است كه به آن «تسنیم‏» گفته مى‏شود و هیچ كس جز آنها از آن چشمه استفاده نخواهدكرد. تسنیم، چشمه‏اى است كه خداوند آن را به فاطمه(س) دختر پیامبر(ص) و همسر على‏ابن ابى‏طالب(ع) بخشید و از پاى ستون خیمه فاطمه جارى مى‏شود. آب آن چشمه  چنان گواراست كه به سردى كافور و طعم زنجفیل و عطرمشك شباهت دارد.

تسبیح حضرت فاطمه (س) ، هدیه ای آسمانی:
حضرت فاطمه (س) در حیات شخصی، عبادت، نیایش، كار و تلاش، احساس تعهد و انجام مسؤلیت، تكلیف نسبت به خود، خدا و جامعه، نظارت اجتماعی، امر معروف نهی از منكر و مبارزه و حق طلبی فردی بی نظیر است.
در شرایطی كه حضرت فاطمه از سختی كارهای خانه در زحمت بود. امیر مؤمنان (ع) به فاطمه توصیه كرد نزد پدر برود و خدمتكاری درخواست كند تا در امور منزل یار و همكارش باشد.
وقتی پیامبر(ص) از خواسته آنان آگاهی یافت، فرمود: " ای فاطمه چیزی به تو عطا كنم كه از خدمتكار و دنیا با آنچه در آن است، ارزشمندتر است، بعد از نماز ۳۴ مرتبه «الله اكبر» و ۳۳ مرتبه «الحمدلله » و ۳۳ مرتبه «سبحان الله » بگو و آن را با لا اله الا الله ختم كن . این كار برایت از چیزی كه می خواهی و از دنیا و آنچه در آن است، بهتر است ».
در آن لحظه كه این هدیه آسمانی به فاطمه (س) عطا شد، فرمود: « از خدا و رسول خدا راضی شدم.»

برخی ازآثار و اسرار تسبیح حضرت زهرا (س):
نجات از شقاوت :
تسبیح حضرت زهرا (س)  از آثار و بركات بسیارى برخوردار است كه از جمله‏ى آنها نجات یافتن از شقاوت و بدبختى است.
  امام صادق علیه‏السلام در این رابطه مى‏فرماید: اى اباهارون! ما بچه‏هاى خود را همانطور كه به نماز امر مى‏كنیم به تسبیح حضرت فاطمه(س) نیز امر مى‏كنیم. تو نیز بر آن مداومت كن، زیرا هرگز به شقاوت نیفتاده است بنده‏اى كه بر آن مداومت نموده است.
 دورى شیطان و خشنودى خدا:
شیطان همواره دشمن دیرینه‏ انسان بوده و هست و هیچگاه انسان از حیله‏ ها و وسوسه های شیطانى در امان نیست.یكى از راههایى كه مى‏تواند شیطان را از انسان دور كرده و موجبات رضاى الهى را فراهم آورد مداومت بر تسبیح حضرت فاطمه‏(س) است.
  برائت از دوزخ و نفاق:
رسول گرامى اسلام فرموده است: هركس ذكر خداى عزوجل را بسیار كند خداوند او را دوست دارد و هر كه ذكر خدا را بسیار كند براى او دو برائت (منشور آزادى) نوشته شود: یكى برائت از آتش جهنم، و دیگرى برائت از نفاق و دورویى.لذا تسبیح صدیقه طاهره اگر با شرائطش انجام پذیرد، موجب برائت از دوزخ و نفاق مى‏گردد.
غفران الهى:
یكى دیگر از آثار تسبیح حضرت فاطمه(س)، غفران الهى است. غفران ربوبى، همه‏ ذنوب و آثار سوء تیرگیهاى آنها را از میان مى‏برد، حجابها را برطرف كرده و نقائص وجودى انسان را كنار مى‏زند. امام صادق (ع) مى‏فرماید:
 هركس تسبیح حضرت فاطمه زهرا (س) را قبل از اینكه وضع خود را بعد از نمار واجب عوض كند، بجا آورد، خداى متعال او را مشمول مغفرت خود مى‏گرداند.
آرى این تسبیح به ظاهر بسیار خلاصه است، اما در نزد آگاهان و عارفان آشنا، دریایى از حقایق و اسرار توحید را در بر دارد و نیز انجام آن به ظاهر خیلى آسان است، ولى اگر خوب بجا آورده شود، مشكلها را آسان مى‏گرداند. 
منابع: سایت حوزه- عرفان –ملكوت عشق- دارالقرآن الكریم


التماس دعا...


طبقه بندی: خبر ها.....!!!!، عکس ها.....!!!!!، 
[ شنبه 24 فروردین 1392 ] [ 02:19 ب.ظ ] [ ریحانه ] نظرات      قالب ساز آنلاین